KIŞ UYKUSU

KIŞ UYKUSU

Birtakım bitki ve hayvanların, soğuk ve elverişsiz hava şartlarına karşı, yaşamsal etkinliklerini azaltarak aldıkları önlemler.
Bazı küçük bitkiler ve ağaçlar sonbaharın gelmesiyle yapraklarını dökerler ve kış boyunca özsu salımı yapmazlar. Bu dönemi uykuda geçirirler.

14 Aralık 2016
bosluk

GÜVE

GÜVE

Güvegiller familyasından tahıl, meyve, kumaş gibi birçok gıda ve eşyaya zarar veren küçük gece kelebekleri  ve bunların tırtılları (Tinea). Yapıları, yaşadığı yerler ve beslenme şekillerine göre çok değişik türleri vardır. Yeryüzünün her tarafında, çeşitli ortamlarda bulunabilen güveler, pulkanatlılardan olup;

5 Mayıs 2016
bosluk

KANGURU

KANGURU

Memelilerin keseliler takımından, kangurugiller familyasına ait hayvanlar (Makropodidae). Avustralya ve Yeni Gine’de, sürüler halinde yaşarlar. Başları küçük, kulakları büyük,  ön bacakları kısa ve zayıf; arka bacakları uzun, kuvvetli ve sıçramaya uygundur. Sıçrarken destek aldıkları kuyrukları da uzundur.

31 Mart 2016
bosluk

TAZMANYA CANAVARI

TAZMANYA CANAVARI

Keseli sansargillerden, memeli hayvan türü (Sarcophilus harrisi). Önceki dönemlerde Avustralya’nın tamamında yaşayan bu hayvan, günümüzde Tasmanya’nın bazı kayalık bölgelerinde bulunmaktadır. Kısa boylu ve ufak bir köpek büyüklüğünde olan Tasmanya Canavarı,

31 Mart 2016
bosluk

PATATES BÖCEĞİ

PATATES BÖCEĞİ

Kınkanatlıların yaprakböceğigiller familyasından, zararlı bir böcek (Leptinotarsa decemlineata). Başı ve vücudu kırmızımsı sarı renkli, baş kısmı siyah lekeli, üst kanatları siyah şeritlidir.  Vücudu kısa, tıknaz ve kubbeli; anten ile bacakları kısa ve kalındır. Boyları 10-12 mm kadardır.

30 Mart 2016
bosluk

YAPRAKBİTİ

YAPRAKBİTİ

Böceklerin eşkanatlılar takımının yaprakbitigiller familyasından, bitkilerin özsuyuyla beslenen küçük böcekler (Aphis). Bitkilerin yapraklarının yanında, sap ve gövdelerine de üşüşerek zarar veren yaprakbitleri; 1-3 mm boyunda, yumuşak ve armut biçimi vücutlu, kanatlı veya kanatsızdırlar.

30 Mart 2016
bosluk

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar