METELİK

METELİK

Çeyrek kuruş, on para değerindeki Osmanlı metal parası.
II. Mahmud’un tahta çıkışının yirmibeşinci yılında (1833)  basımına başlanan düşük gümüş ayarlı bakır paralar. Kara beşlik de denilen bu meteliklerin, daha önce basılanlardan ayırt edilebilmesi için üzerine bir nokta konuldu.

11 Ocak 2017
bosluk

MECİDİYE

MECİDİYE

Altın ve gümüşten basılan Osmanlı sikkeleri
Sultan Abdülhamid’in, 1840’da para ayarlarının yeniden düzenlenmesiyle ilgili fermanıyla, tahta çıkışının altıncı yılında (1844) basımına başlanan altın ve gümüş paralara verilen genel ad olmakla birlikte bu terim daha çok yirmi kuruş değerindeki gümüş sikkeler için kullanılmıştır.

29 Aralık 2016
bosluk

MANGIR

MANGIR

Osmanlılar zamanında kullanılan 2,5 para değerindeki bakır sikke
Moğolca’da altın ve gümüş  para anlamına gelen ‘Mangun’ veya ‘Mungun’ kelimesinden Türkçeye girmiştir. Bakır para, çürük akçe, kızıl mangır gibi tabirler de mangırlar için kullanılan terimlerdir.

29 Aralık 2016
bosluk

MAHYA

MAHYA

Ramazan ayında birden fazla minaresi olan camilerde, iki minare arasına gerilen yazı ve motifler. Osmanlı döneminde, 1700’lü yıllarda başlayan bu gelenek; yağ kandilleri ile yapılıyordu ve büyük bir maharet gerektiren bir işti. Günümüzde ise elektrikli ampullerle kolaylıkla yapılabilmektedir.

27 Aralık 2016
bosluk

KIŞ UYKUSU

KIŞ UYKUSU

Birtakım bitki ve hayvanların, soğuk ve elverişsiz hava şartlarına karşı, yaşamsal etkinliklerini azaltarak aldıkları önlemler.
Bazı küçük bitkiler ve ağaçlar sonbaharın gelmesiyle yapraklarını dökerler ve kış boyunca özsu salımı yapmazlar. Bu dönemi uykuda geçirirler.

14 Aralık 2016
bosluk

KIRKPINAR GÜREŞLERİ

KIRKPINAR GÜREŞLERİ

Her yıl Edirne’nin Sarayiçi Bölgesinde yapılan tarihi yağlı güreşler
Bu güreşlerin başlangıcıyla ilgili olarak, kaynaklarda birkaç ayrı bilgi verilmektedir. Bunlardan en yaygın olanı Orhan Gazi döneminde başladığına dair olanıdır.

8 Aralık 2016
bosluk

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar