HACAMAT

HACAMAT

Vücudun istenilen yerine kan toplanmasını sağlamak ve ya kan almak için kullanılan bir tedavi yöntemi. Hacamat kelimesi Arapçada emmek anlamındaki hacm kökünden gelir.
Hacamat uygulaması kanlı ve ya kansız yapılır.  Kan alınacaksa, öncelikle uygulama yapılacak bölge; kesici bir aletle (Hacamat bıçağı) hafif bir şekilde çizilir.

10 Mayıs 2016
bosluk

ENFARKTÜS

ENFARKTÜS

Bir organda, bir ve ya birden fazla atardamarın kan pıhtısı ile tıkanması sonucu dokunun hasar görmesi. Vücudun herhangi bir bölgesindeki atardamarın pıhtı nedeniyle ve ya damar sertliğine dayalı olarak, kan akışını engellemesi sonucu oluşur. Enfarktüs, hangi dokuda meydana gelmişse; onun adıyla anılır.

22 Nisan 2016
bosluk

SÜRMENAJ

SÜRMENAJ

Sürekli ve çok çalışmaktan doğan ve yorgunluk, stres, bitkinlik, öfke, sıkıntı gibi belirtiler gösteren rahatsızlık.
İnsan beyni, günümüzde kullanılan bilgisayarların çalışma sistemine benzer şekilde bilgi toplama, bunları işleme, depolama ve gerektiğinde kullanma gibi karışık bir yapıya sahiptir.

5 Nisan 2016
bosluk

KIL KURDU

KIL KURDU

Dünya çapında, daha çok çocuklarda yaygın olarak görülen, bağırsak paraziti (Enterobius vermicularis). Bağırsak parazitlerinin nematotlar cinsinden olan bu asalaklar; insanın kalın bağırsak, kör bağırsak kısımlarının iç yüzeyine başlarıyla tutunarak yaşarlar.  Dişileri 10, erkekleri 3 mm boyunda olan bu parazitlerin bir tarafı düz,

2 Mart 2016
bosluk

VURGUN

VURGUN

 

Yüksek basınçlı bir ortamdan normal ya da düşük basınçlı bir ortama aniden geçme sonucu meydana gelen hastalık hali.
  Genellikle uzun bir süre denizin derinliklerinde kalan ve hızla yüzeye çıkan dalgıçlarda ve çok fazla yüksekliğe çıkan havacılarda görülür. Dekompresyon veya Caisson hastalığı da denilen vurgunda bir dalgıç,

20 Ekim 2015
bosluk

UYUZ HASTALIĞI

UYUZ HASTALIĞI

 

Sarcopest scabei adı verilen bir parazitin dişilerinin sebep olduğu bulaşıcı ve çok kaşıntılı bir hastalık. Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan uyuzböceği tombul, sırt kısmında sivri uçlu diken ve tüycükler bulunan ve yaklaşık bir aylık ömrü olan  parazittir.

13 Ekim 2015
bosluk

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar