BALİNALAR


Balinalar; sürüler halinde, suda yaşayan, sıcak kanlı ve memeli canlılardır. Solunumu akciğer ile yaparlar. Dişli ve dişsiz olarak iki gruba ayrılırlar. İspermeçet, gagalı ve katil balinalar ile yunuslar dişliler grubunu teşkil eder. Mavi balina, kutup balinası, kambur balina gibi türleri ise, dişsiz ve çubuklu balinalardır. Katil-balinaBalinaların 30 mt uzunluğa ve 200 ton ağırlığa ulaşanları vardır. En büyük memeli hayvan grubunu teşkil ederler. 50-60 adet fili içine alabilecek kapasiteye sahiptirler.
Vücut şekilleri balıklara benzemekle birlikte, bazı farklılıkları vardır. Ön üyeleri, kürek şeklinde olup, arka üyeleri ise gelişmemiştir. Balıkların tersine, kuyruk yüzgeci yatay şekilde ve kemiksizdir. Sert ve kaygan derisinin altında, 40-50 cm kalınlığında yağ tabakası mevcuttur. Gözlerini tuzlu sudan
korumak için, gözyaşı bezleri sıvı bir madde salgılar. Dış kulakları olmamasına rağmen, işitme duyuları çok gelişmiştir. Kendilerine has bir sesle haberleşirler. Akciğer solunumu ile yaşarlar. Belli aralıklarla su yüzeyine çıkarak, başlarının üzerindeki kapaklı burun delikleri ile havayı akciğerlerine çekerek, 1-1,5 saat kadar su altında kalabilirler. Su altında iken burun delikleri kapalı haldedir. Burun delikleri nefes borusuna, ağız ise yemek borusuna açılır. Nefes ve yemek borusunun birbiriyle bağlantısı yoktur.
Dişsiz balinaların üst çenelerinde, 400 kadar balina çubuğu vardır. Ağzını açarak plankton, balık ve yumuşakçaları ağzına alır, suyu dili ile çubuklar arasından dışarı süzerek, ağızda kalan besinleri yutar. Dişli balinalarda ise, alt çenede veya her iki çenede, avını yakalamaya yarayan dişler vardır. Katil balinalar; sürü halinde avlanan, hızlı türdür. Fok ve balıkların yanında,
kendilerinden büyük balinalara da saldırarak parçalayabilirler. Balinaların ortalama yaşam süresi 70-90 yıldır. bazı zamanlarda, bilinmeyen nedenlerle toplu şekilde, kıyılara vurarak intihar ettikleri görülür.
Üreme yönünden, kara memelilerine benzerler. Gebelik dönemi ortalama bir yıl olup, genel olarak bir yavru doğururlar. Yavruyu sütle beslerler. Diğer memelilerin aksine, anne yavrusunun ağzına sütü püskürtür. Anne yavrusuna çok düşkün olup, yanından ayırmaz. Avcılar, balina avlamak için, yavruyu koz olarak kullanırlar.
Amber; balinaların mide suyundan elde edilen, yanıcı ve güzel kokulu bir madde olup kozmetik sanayinde kullanılır. Balina yağı; deri, kozmetik, margarin ve ilaç sanayinde kullanılır. Tek bir balinadan 20-30 ton yağ çıkarılabilir. Balinaların eti de gıda olarak ve yem sanayinde kullanılmaktadır. Eti ve kemiğinden de balina unu elde edilebilir. Ayrıca iç organlarından de gübre üretilir.

25 Kasım 2013 Saat : 10:57

BALİNALAR Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: