BAYKUŞ


Baykuş;  diğer kuşların aksine,  gece avlanan, yırtıcı kuş türüdür.  Ömürleri yaklaşık 60-70 yıl olup; en küçükleri bir serçe kadar, en büyükleri ise  70 cm boyuna ulaşabilen ve yaklaşık 120 dolayında türü bulunan baykuşların en çok bilinenleri; puhu, kukumav, ak baykuş, alaca baykuş, peçeli baykuş gibi türleridir.  Başları büyük ve tüylü, kuyrukları kısa, kanatları ise uzun  ve enlidir.

baykus_ve_yavrusu Kıvrık gagaları ve kanca tırnaklı, keskin pençeleri vardır. Bu pençeler avına kenetlendiği zaman, avın kurtulma ihtimali çok azdır. Gözleri büyük olup, başın ön tarafındadır. Boyunları çok hareketli olup, başını istediği yöne çevirmede zorluk çekmez. Vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. Uçuş anında kanatların ses çıkarmasını engeller. Yüzü sert ve kavisli tüylerle kaplı olup, sesleri kulağa bir kepçe gibi toplamayı sağlar. Çok hassas ve perdeli kulaklara sahiptir. İstediği zaman kulaklarını açar ve kapar. Dişi baykuş; 10-12 yumurtayla kuluçkaya yatar, kuluçka süresi 30-40 gün olup, yavrular göz ve kulakları kapalı olarak kuluçkadan çıkarlar.

 

 

 

 

baykus-gozBaykuşların görme ve işitme duyuları çok hassastır. Gözlerindeki ağ tabaka sarı renkli olup, büyütücü özelliğe sahiptir. Gözlerindeki duyu hücreleri mor ışık görüntüsü verir ve en küçük ışıkta bile nesneleri çok net bir şekilde görmeyi sağlar. Ayrıca, diğer kuşların aksine alt göz kapağı hareketlidir. Gündüzleri; ağaç kovukları, harabeler, ağaç dallarında uyuklayarak veya güneşlenerek dinlenirler. Çevreyle uyumlu tüy renkleri nedeni ile pek fark edilmezler. Gece avlanmaya çıkan baykuşlar; kendilerinden büyük hayvanlara bile saldırmaktan çekinmezler. Tavşan, fare, kedi, kümes hayvanları, haşere ve böcekler başlıca av listeleridir.  Gündüzleri av oldukları; şahin, atmaca ve kartalları da  gece karanlığında tüneklerinde avlamaktan çekinmezler. Baykuşların; uğursuz olduğu  batıl bir inanç olup, aksine kemirgen ve diğer haşere hayvanları avlayarak,  yerküredeki dengenin korunmasında çok faydalı oldukları kesindir.

24 Kasım 2013 Saat : 7:50
  GENEL

BAYKUŞ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: