CAHİT SITKI TARANCI (1910-1956)


Cumhuriyet dönemi şairlerinden olup, yeni şiirin öncülerinden.
4 Ekim 1910’da Diyarbakır’da doğdu. İlköğrenimini burada yaptıktan sonra İstanbul’a giderek Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi’ne kaydoldu, 1928 yılında Galatasaray Lisesi’ne geçerek buradan mezun oldu. Yüksek öğrenim için Mülkiye’ye başladı ama bitiremedi. Daha sonra Paris’e giderek öğrenimini tamamlamak istedi,
ama 2. Dünya Savaşı nedeniyle yine tamamlayamadan yurda döndü. Askerlik görevi sonrası Anadolu Ajansında ve Toprak Mahsülleri Ofisi’nde memur olarak çalıştı. 1954 yılında kriz geçirerek felçoldu. Yurtiçinde bir müddet tedavi gördükten sonra, devlet tarafından tedavi amacıyla Viyanaýa gönderildi. 1956 yılında orada vefat etti. Mezarı Ankara’dadır.

cahit-sitki-taranci-cocukluk-siiri
Cahit Sıtkı Tarancı; Lise yıllarında şiir yazmaya başlamış olup, ilk şiirleri Servet-i Fünun ve Muhit Dergilerinde yayınlanmıştır. 1946 yılında ‘Otuzbeş Yaş Şiiri’ bir yarışmada birincilik kazanınca, şair yurt çapında tanındı. Zikzaklı ve çalkantılı yaşamını eserlerine de yansıtan şair, kendine özgü şirler kaleme almış; Yeni Şiirin kurucularından sayılmıştır. Şiirlerinde sade bir dil kullanmış, ölçü ayrımına gitmeden; aruz, hece ve serbest şiirler yazmıştır.

Eserleri:
Ömrümde Sükut (1933)
Otuz Beş Yaş (1946)
Düşten Güzel (1952)

26 Haziran 2013 Saat : 8:22

CAHİT SITKI TARANCI (1910-1956) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: