FOTOSEL


Işık etkisiyle, elektrik üreten araç. Üzerine düşen ışığın şiddetiyle orantılı olarak akım, gerilim gibi elektriksel olaylar meydana getiren ve ışık algılayıcısı olan fotosel; yarı iletkenlerden yapılır ve üzerine, uygun dalga boyunda bir ışık düşürüldüğünde; iletkenliğinin artması ilkesiyle çalışır.

Fotosel
Bazı yarı iletkenlere çarpan ışık, yarı iletkenin elektrik iletkenliğinin, yani direncinin değişmesine; bazı yarı iletkenlerde ise bir gerilim meydana gelmesine sebep olur.  Sezyum,  potasyum tuzları, kadminyum sülfat gibi kadminyum bileşikleri gibi maddeler, ışığa maruz kalınca dirençleri değişerek; fotoelektrik olayını meydana getirirler. Fotoseller, özelliklerine göre, değişik amaçlara hizmet ederler. Bu sistemler, ışığa duyarlı olarak; kontrol etmek, durdurmak, çalıştırmak için kullanılırlar. Sokak lambalarını açıp kapatmada, kapı otomatiklerinde, çeşmelerde, sinemacılıkta,  matbaacılıkta, asansörlerde ve daha birçok uyarı ve güvenlik devrelerinde fotoseller kullanılır.
Diğer bir kullanım alanı da, güneş enerjili sistemlerde elektrik üretmektir. Bu sistemle de, ışık enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür. Silikondan yapılan fotoseller, üzerine gelen ışığın elektron akışına sebep olması ilkesine dayalı olarak çalışır.

 

2 Mayıs 2016 Saat : 4:22
  NEDİR

FOTOSEL Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: