GAYDA


Dünyanın en eski müzik aletlerinden biri olan gayda, bir tulum ile ona bağlı kamışlardan oluşan,  nefesli ve ilkel bir çalgıdır. Koltuk altında tutulan tulumun, hava ile doldurulduktan sonra; kolla sıkıştırılması ve havanın kamışlardan çıkması esasına dayanan bir alettir.

gayda
Bu tür müzik aletinin, Hititler tarafından kullanıldığı, daha sonraları da Avrupa girerek Roma Ordusunda kullanıldığı sanılmaktadır. Orta Çağda, Avrupa’nın her tarafına yayılan gayda, bir dönem Fransa ve İngiltere’de çok sevilen bir müzik aletiydi. Daha sonra İskoçya’nın sembolü haline gelmiştir.  Değişik ülke ve bölgelerde, farklı şekillerde yöresel isimlerle adlandırılır. Keçi ve koyun derisinden yapılan Gayda Bulgar, Makedon ve diğer Balkan topluluklarının da milli çalgılarından biridir.  Yurdumuzun Karadeniz bölgesinde kullanılan tulum da, gayda türünde bir enstrümandır.

2 Mayıs 2016 Saat : 4:28
  NEDİR

“GAYDA” için 1 Yorum

  1. kathrine dedi ki:

    Hello,
    my name is miss Kathrine i want to be your good friend send me your email at my private box (kathrinetoure@hotmail.com) so i will give you my picture, Yours Kathrine

GAYDA Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: