GERGEDAN


Gergedangiller familyasından ağır ve hantal gövdeli bir memeli (Rhinoceros). Asya ve Afrika’da yaşayan gergedanın burun kemiği üzerinde, 1,5 metreyi bulabilen bir veya iki boynuzu vardır. Boynuzlar kırıldığı zaman yerine yenileri çıkar. Kafaları iri, kulakları geniştir. Ayakları üçer parmaklı ve toynaklı olup,

Gergedan kalın derili ve kirli siyah veya gri renklidir. Kuyruklarının ucunda sert ve parlak kıllar vardır.  Gergedanın işitme ve koku alma duyuları iyi gelişmiş olup, gözleri iyi görmez.  50 yıla kadar yaşayabilirler.
Filden sonra, en büyük kara hayvanı olan gergedanların ağırlığı 5 tonu bulanları vardır. Sinirli oldukları zaman, önüne gelen her canlıya saldırırlar. Kırmızı renkten de hoşlanmazlar. Ürkütülmedikleri sürece insana saldırmazlar. Koştukları zaman, 50 km hıza çıkabilirler. Ter bezleri bulunmayan bu hayvanlar, sulak yerlerde yatarak serinlerler. Çıplak ve kalın olan derileri, gayet serttir. Bilhassa omuz ve kalça kısımlarında geniş kıvrımlar oluşturan deri aralarına giren sinek ve keneler, hayvanları huzursuz ederler. Bunlardan kurtulmak için bataklıklarda yatar ve vücutlarını çamurla kaplarlar. Ayrıca üzerideki asalakları avlayan kuşlara da tepki vermezler.
Gündüzleri dinlenip, sabah ve gece saatlerinde; yalnız veya gruplar halinde dolaşarak beslenen bu hayvanlar çayır, ot, yaprak ve filizleri yerler.
Dişi gergedan, 15-18 aylık gebelik sonunda, çoğunlukla tek yavru doğurur. Yavru gergedan, iki yıl anne sütüyle beslenir.
Gergedanlar, boynuz ve diğer organları için sürekli katledilen hayvanlar arasında yer alır.  Birçok gelenek ve alışkanlıklar nedeniyle, gergedanın boynuz ve diğer bazı organlarının sağlık açısından iyi geldiğine inanılır. Ayrıca tıpta da kullanılmaktadır. Bu nedenle, gergedan boynuzlarının astronomik paralara satıldığı görülmüştür.
Hint gergedanı sulu alanlarda yaşayıp, çamur banyosu yapmayı sever. Tek boynuzludur. Genç ağaç yapraklarıyla beslenir. Afrika beyaz gergedanı gri duman renginde, iki boynuzlu ve çayır yiyicisidir. Afrika kara gergedanı da çift boynuzlu olup, ağaç ve çalıların yaprak ve filizleriyle beslenir. Sumatra gergedanı, iki boynuzlu olup, sık ormanlarda yaşar; ağaç yaprak ve fidanlarıyla beslenir. Endonezya gergedanı tek boynuzlu olup, fidanların yaprak ve filizlerini sever.

Bir önceki yazımız olan GEVİŞ GETİRENLER başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

21 Mart 2016 Saat : 11:45

GERGEDAN Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

Devamını oku:
Burçların genel özellikleri
Yarasalar
ARPALIK
AĞUSTOSBÖCEĞİ
LEONARDO DA VİNCİ (1452-1519)
NATO (Nort Atlantic Treaty Organization)
Kapat