GÜVERCİN


Yağmurkuşları takımının güvercinler familyasına ait kuşlar (Columba). Kutup bölgeleri dışında, Dünya’nın her tarafına yayılmış olan güvercinlerin çok sayıda türü bulunur. Vücutları tombul, başları küçük, gagaları hafif kıvrık, boyun ve bacakları kısa ve kanatları sivridir. Boyları, türlerine göre 15-80 cm arasında değişir.

Güvercin En irileri, Yeni Gine’de yaşayan Coura cinsine ait taçlı güvercinlerdir. Cinslerine bağlı olarak renklerinde de değişiklikler görülür. Çoğunlukla göğüsleri yanardöner tüylü, vücutları kurşuni, esmer, kahverengi, siyah-beyaz karışımı veya beyazdır. Tüyleri sık, parlak ve yumuşak olup, erkekleri dişilere göre daha renklidir.  Etleri lezzetli olan bu kuşlar, 50 yıla kadar yaşayabilirler.
Ağaçlar üzerinde, tarlalarda, kayalıklarda yaptıkları yuvalarda toplu şekilde yaşarlar. Tohum ve meyvelerle beslenirler, böcek yiyen türleri de vardır. Diğer kuşların aksine, suyu gagalarını suya daldırarak içerler.
Dişi ve erkek güvercin nöbetleşe, 1 çoğunlukla da 2 yumurta ile kuluçkaya yatarlar. 17-18 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular, anne ve babalarınca;   kursaklarında oluşturdukları süte benzer bir madde ile bir hafta boyunca beslenirler. 3-4 hafta sonra kendi yiyeceklerini kendileri bulmaya başlarlar ve 3-4 ay sonra da erginleşirler. Güvercinler yılda 3-4 defa kuluçkaya yatarlar.
Sürüler halinde yaşayan güvercinlerin yerleşik ve göçmen olanları vardır. Çok eski dönemlerden itibaren evcilleştirilip, çeşitli işlerde veya zevk için kullanılagelmişlerdir. Teknolojinin gelişmediği dönemlerde barış ve savaşlarda posta güvercinlerinden faydalanılmıştır. Göçmen kuş ve güvercinlerin yön ve yollarını şaşırmadan bulabilmeleri, dünyanın manyetik alanından faydalanmalarına, ultraviole ışınları görebilme, düşük frekanslı sesleri duyabilme ve iyi koku alma özelliklerine bağlanmaktadır.
Bu sevimli hayvanlar, sulh ve barışın sembolü olması yanında, günümüzde zevk ve ticaret için beslenmektedir. Ayrıca gübresinden de tarımda faydalanılır. Şehir park ve bahçeleriyle, camii civarlarında toplu şekilde yaşarlar.
Kaya güvercini, tahtalı güvercin, Gökgüvercin çok rastlanan türlerindendir. Ülkemizde kuşçulukla uğraşanlar daha çok taklacı, makaracı, dönücü, delici olarak adlandırdıkları türleri tercih ederler.

 

 

Bir önceki yazımız olan HAMAMBÖCEĞİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

18 Mart 2016 Saat : 8:32

GÜVERCİN Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

Devamını oku:
İNSAN
KÜF NEDİR?
FERMAN NEDİR?
KIRKPINAR GÜREŞLERİ
İZOTOP NEDİR?
OKAPİ
Kapat