HAVA


Gözlerimizi açıp şöyle bir gök yüzüne baktığımızda; mavi renkli kocaman bir boşluk görürüz. Aslında bir boşluk olarak gördüğümüz bu alan; renkli olmadığı gibi boş da değildir. Bütün canlı ve bitkilerin yaşamı için elzem olan gazlar, bu boşluktadır. Genel olarak gazların rengi ve kokusu yoktur. Gökyüzündeki bu renkler, güneş ışınlarının; gaz molekülleri, su buharı ve tozlara çarparak kırılmasından meydana gelir. Mavi renk; güneşten gelen renkler içinde dalga boyunun kısa olması nedeniyle havadaki moleküller tarafından çabuk emilerek tekrar yayılmasından meydana gelir.hava
Çevremizi saran ve atmosferi kaplayan, bütün canlı ve bitkilerin yaşaması için gerekli olan havanın bileşimi yaklaşık olarak
%78 Azot
%21 Oksijen
%1 Su buharı, Hidrojen, Argon, Karbondioksit, neon, helyum, metan v.s.
gazlardan oluşur.
AZOT:
Simgesi               : N
Atom Numarası    : 7
Kaynama Noktası: -195,8 °C
Havada en fazla bulunan azot; Canlı ve bitkilerin yapılarında zorunlu bir maddedir. Havadaki azot; yağmur ve şimşeklerle yere indirilir. Bitki ve hayvanlar tarafından kullanıldıktan sonra, bunlar vasıtası ile insana aktarılır.

OKSİJEN:
Simgesi           : O
Atom Numarası : 8
Erime Noktası     : – 218 °C
Renksiz ve kokusuz olup, bütün canlı ve bitkiler için olmazsa olmaz bir gazdır. Deniz ve karadaki bitkiler havaya oksijen salar. Sürekli olarak aldığımız oksijen, vücudun enerji ihtiyacını karşılar, vücut sıcaklığını korur. Ayrıca yakıcı olarak kullanılır.

ARGON:
Simgesi              : Ar
Atom Numarası    : 18
Kaynama Noktası: 185,8 °C
Renksiz, kokusuz ve tatsız bir gaz olup, herhangi bir madde ile bileşik oluşturmaz. Suda oksijenle aynı çözünürlüğe sahiptir. Havadan ayrıştırılarak elde edilir. Ampul imalatında, iki cam arasında yalıtım malzemesi, argon kaynağında ve kaliteli çelik imalatında kullanılır.

KARBONDİOKSİT:
Simgesi              : CO2
Kaynama Noktası: -57 °C
Erime Noktası     : -78 °C
Karbon ve oksijen moleküllerinin birleşmesinden oluşan, renksiz bir gazdır. İnsan, vücudunda bulunan gazı, solunum yolu ile dışarı atar. Bitkiler bu gazı, gündüz alır gece verir.

OZON:
Simgesi           : O3
3 Oksijen atomundan oluşan renksiz bir gaz olup, güneşten gelen ultraviyole ışınlarını engelleyerek, dünyayı zararlarından korur. Daha çok atmosferin üst kısımlarında bulunur.

NEON:
Simgesi            : Ne
Atom Numarası : 10
Erime Noktası   : – 248,8 °C
Havada çok az bir miktarda bulunan, asal bir gazdır. Renkli ışık olarak lambalarda kullanılır.

METAN
Simgesi : CH4
Bitkisel maddelerin bozulması sonucu oluşan renksiz ve kokusuz bir gazdır. Kömür yataklarında daha çok bulunur.

SU BUHARI:
Suyun gaz halidir. Suyun buharlaşarak havaya karışması sonucu, havada değişik oranlarda bulunur. Yoğunlaşması sonucu, yağış olarak tekrar yeryüzüne döner.

31 Mayıs 2013 Saat : 1:03

“HAVA” için 1 Yorum

  1. nasıl hava maddedirde nasıl bunları diye başlamalı yaaaaa

HAVA Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: