HEZARFEN AHMET ÇELEBİ (1609-1640)


Kendi icadı olan takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insan.
Kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1609 yılında doğduğu tahmin edilen, 17. yy’da yaşamış Türk bilginidir. Akıllı, çalışkan, fen alanında kendini iyi yetiştirmiş, araştırmayı ve deney yapmayı seven bir kişiliğe sahipti. Bu özelliklerinden dolayı, halk ona Hezarfen (bin fenli) lakabını verdi.
Hezarfen Ahmet Çelebi; uçmayı kafaya takmıştı. Bunun için plan ve hazırlıklara başladı. Önce, 10. yy’da yaşamış ve uçma konusunda çalışmalar yapmış Türk bilgini İsmail Cevheri’nin çalışmalarını inceledi. Başarısızlık ve ölümü ile sonuçlanan deneyinin eksikliklerini, başarısızlığın nedenlerini araştırdı. Bunlara ilave olarak kuşların uçuş tekniklerini ve hava akımlarının etkilerini inceleyerek projesini geliştirdi. Kartal kanadı benzeri bir düzenek hazırlayarak uçuş denemelerine başladı. Önce Okmeydanı’nda havada kalma deneyleri yaparak uçuş hazırlıklarını tamamladı. 1632 yılında, Sultan 4.Murat’ın da izlediği uçuşunu gerçekleştirdi. Halkında da toplanarak; merak ve heyecanla onu takipederkan; Galata Kulesi’nin en yüksek yerine çıkan Hezarfen Ahmet Çelebi; yaptığı kanat sistemi ile kendini boşluğa bıraktı. Kanatlarını açarak ve yavaş yavaş hareket ettirerek, boğazı süzülerek geçti, Üsküdar’daki Doğancılar meydanına indi. Böylece 3358 mt’lik uçuş gerçekleşmiş oldu.hezarfen ahmet çelebi 2

4. Murat, onu bu başarısından dolayı altınla ödüllendirdi, fakat böyle kişilerin tehlikeli olabileceğini söyleyerek Cezayir’e sürgüne gönderdi. Kalan ömrünü burada tamamlayan Hezarfen Ahmet Çelebi; 1640 yılında orada vefat etti.
Hezarfen Ahmet Çelebi hakkında; Evliya Çelebi’nin anlattığı uçma olayı dışında; diğer çalışmaları ve hayatı konusunda çok fazla bilgi bulunmamaktadır.

15 Haziran 2013 Saat : 3:33

“HEZARFEN AHMET ÇELEBİ (1609-1640)” için 1 Yorum

  1. ayşenur tekin dedi ki:

    çok güzel olmuş teşekkurler

HEZARFEN AHMET ÇELEBİ (1609-1640) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: