İsaac NEWTON (1642-1727)


İngiliz Fizikçi ve Matematikçi

İsaac Newton; 1642 yılında, İngiltere’nin Grantham kentinde, bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak doğdu. Daha kendi dünyaya gelmeden  babasını kaybetmişti. Dört yaşına geldiğinde, annesinin tekrar evlenmesi  üzerine, anneannesi ile yaşamaya başladı. Yedi yıl sonra, kocası ölen anne, kalan miras  nedeni ile zengin olarak geri döndü.  Newton, 12 yaşında King’s Shool (Kralın okulu)’a kaydoldu ve 1661 yılında bitirerek, Cambridge Üniversitesi’ne başladı. 1665’de lisans diplomasını aldı, lisansüstü eğitimine devam edeceği sırada, çıkan veba salgını nedeni ile okul kapatıldı.

images (1)

İki yıl boyunca annesine ait çiftlikte yaşayan Newton, bu süreyi bilimsel çalışmalar yaparak geçirdi. Üniversitenin tekrar açılması ile Cambridge’e döndü, eğitimine devam ederek matematik profesörü oldu. Uzun yıllar üniversite de kaldı. 1696-1703 yıllarında, İngiliz Kraliyet Darphanesi müdürlüğü yaptıktan sonra, Royal Society’nin başkanlığına getirildi ve ölünceye kadar bu görevde kaldı. 1705 yılında Sir (şövalye) ünvanı verildi.  1627 yılında öldü.

İsaac Newton; ilk bilimsel çalışmalarını,  öğrenimine ara verip çiftlikte kaldığı  yıllarda yaptı. Differansiyel hesap ile sonsuz serilerle açılım, binom teorisi ilk buluşları oldu. Kepler’in gözlemlerini de dikkate alarak ‘Çekim kuvvetinin; uzaklığın karesi ile ters, kütlelerle doğru orantılı’ olduğunu kabul etti.  El-Biruni’nin 10. asırda bahsettiği yerçekiminin, Newton tarafından bulunduğu kabul edilir. Işığın prizmadan geçerken kırılmasını ve beyaz ışık tayfını incelemiş, kırılma indisinin, ışığın rengi ile değiştiğini tesbit etti. Mercekli teleskoptaki rahatsız edici ışık kırılmalarını önleyen aynalı teleskopu buldu. Işıkta, dalga ve maddesel parça hareketinin beraber olduğunu kabul  etti. Kuvvetin, uzaklığın karesi ile ters orantılı olduğunu kabul ederek; bir gezegenin yörüngesinin, güneş bir odağında bulunmak üzere, bir elips şeklinde olduğunu, matematiksel olarak ispat etti. Bu konu ile ilgili ‘Philosophiae Naturalis Principia Matematice’ adlı kitabını yayınladı.

Bu eseri, üç hareket kanunu üzerine kuruludur:
1-Bir cisim, üzerine  bir kuvvet etki etmedikçe durur veya doğrusal hareketine devam eder.

2-Hareketteki değişiklik, etki eden kuvvetle orantılı, kuvvet doğrultusunda ve kuvvetle aynı yöndedir.

3-Her etkiye karşı, ters yönde ve eşit bir tepki vardır.

Başlıca Eserleri :

  • -Method
  • -Opticks
  • -De Motu Corporum İn Gyrum –
  • -Philosophiae Naturelis Principia Mathematica
  • -Aritmetica Universalis

Sir-Isaac-Newton-001

 

7 Ekim 2013 Saat : 1:54

İsaac NEWTON (1642-1727) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: