KARASİNEKLER


Sinekler; uçan, kın kanatlı böcekler grubunun, çift kanatlılar bölümünü teşkil eder. Kendi grubundaki diğer böceklerden en önemli farkı kanat sayılarının iki olmasıdır. Bu yüzden iki kanatlılar da denilir. Karasinekler de binlerce türü bulunan sineklerin alt grubundan olup; gri ve siyah renkli, 4-8 mm uzunluğunda, dünyanın her tarafında yaşayabilen böceklerdir.
Ön Tarafta baş ve sert kabuktan oluşan dış iskelet yapısına sahip karasineğin bir çift kanadı, üç çift bacağı, başının arka kısmında hassas duyu antenleri ve denge organı mevcuttur.
Dişi karasineğin karın kısmının sonunda bulunan yumurta borusundan; nemli ortamlara ve organik maddeler üzerine bir seferde bıraktığı 100-120 adet yumurta; larva ve pupa dönemi sonunda, çevre şartlarına bağlı olarak 7-15 gün içerisinde yetişkin sinek haine gelir.

karasinek

Bunlardan dişi olanlar 3-4 gün içerisinde yumurta bırakmaya başlar. 2-4 haftalık bir ömrü olan dişi karasinek, bu süre içerisinde 4-6 defa yumurta bırakır. Bir dişi sineğin yumurtlamaya başlaması ile, onun devamından gelen sineklerin geometrik artışla; 6 aylık bir sürede yaklaşık 4-5 trilyon yumurta bırakılmış olur. Bu kadar çabuk üreyen ve çoğalan bu sinekler, tabiat ve çevre koşulları çerçevesinde belli dengelerde kalırlar. 4 hafta yerine; bir yıl veya fazla ömürleri olsaydı veya bıraktıkları yumurtaların tamamı kayıpsız sineğe dönüşseydı acaba dünyamız ne hale gelirdi.

Karasinekler; yaklaşık 4 bin gözcüğün bir araya gelmesinden oluşan petek göz yapısına sahiptir. Bu sayede 360 dereceye yakın bir görüş alanına sahiptir. Gövdelerine bağlı 3 çift bacakları vardır. Ayak uçları iki çengelli ve tüy yastıklıdır. Tüy yastıklar, vantuz gibi yapışma özelliğine sahip olup, düz yüzey ve tavanlarda rahatça tutunmalarını sağlar. Hortum biçiminde ve tüplü bir yapıya sahip ağızları ile yiyeceklere dokunarak tadını denetler, istediği nitelikte ise, besin üzerine ağızda salgıladığı tükürüğü (enzim) boşaltarak kıvamını ayarlar ve emer. Bu arada konduğu gıdaya taşıdığı mikropları bulaştırır. Ayrıca bir günde 30-60 defa çıkardığı dışkıyı da her tarafa bırakır. Kolera, dizanteri, verem, hepatit, çocuk felci başta olmak üzere bir çok hastalığın yayılmasında etken olurlar. Karasinekler güçlü kas yapısı ile vücutlarına bağlı, üzerinde sinirler bulunan zar şeklinde bir çift kanada sahiptir. Öyle kuvvetli bir kanat yapısı vardır ki 1 saniyede 150-200 defa kanat çırpabilir. Uçacağı zaman; yön belirleyici ve denge organlarıyla hazırlığını yapar, rüzgar şiddet ve yönünü saptadıktan sonra uçuşa geçer.
Bütün bu hazırlıklar bir saniyenin altındaki bir sürede gerçekleşir. Uçuş anında kanatlar birbirinden bağımsız hareket edebilir. Havada istediği yön ve şekilde uçma yeteneğine sahip olan karasinekler istedikleri gibi havada zikzak çizebilir, 90 derecelik ani dönüş ve yön değiştirebilir, saatte 10 km hızla uçabilirler. Bu uçuş sırasında çok büyük enerji kullandıkları için, şekerli gıdalara ihtiyaç duyar
ve buldukları yerde hemen saldırırlar.

4 Ağustos 2013 Saat : 12:25

KARASİNEKLER Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: