KUMRU


Güvercingiller takımının kumrugiller familyasından, güvercinden biraz daha küçük, kendine özgü bir ötüşü olan kuş türü (streptopelia). Genellikle kahverengi tüylü, boyun yanları siyah-beyaz benekli, uzun kuyrukludur. Park, bahçe, koruluk ve ormanlarda yaşarlar ve taneyle beslenirler. Bazı türleri, üveyik, guguk ve yusufçuk olarak da adlandırılır,

Kumru2göçmen olanları da vardır.
Ötüşleri, zarif görünüşleri ve yumuşak hareketleri ile dikkat çeken bu sevimli kuşlar, tek eşli ve eşlerine çok bağlıdırlar.  Çift gezerler ve muhabbete düşkündürler. Eşlerden biri ölürse, geride kalan eş, ömrü boyunca bir başkasıyla eşleşmez. Bu sevimli yaratıkları mutsuz etmemek için, öldürülmemeli ve korunmalıdır.  Şarkı ve türkülere de konu olan kumruların bu örnek yaşantıları, Türkçemize ‘Çifte Kumrular’ deyimini de yerleştirmiştir.
Kumrular, dal parçalarından yaptıkları basit yuvalarda, yılda iki yumurta yaparak kuluçkaya yatarlar. 15-20 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular, 18-20 gün sonra da uçarlar. Burada özellikle belirtmemiz gereken husus, kumrunun yumurtası veya yavrusuna el değmemesidir. Böyle bir durumda kumru, yuvayı terk eder.
Muhabbet ve aşkın sembolü olan kumruların küçük kumru, gülen kumru, orman kumrusu, evcil kumru gibi çeşitleri vardır. Bunlardan küçük kumru, ülkemizde Trakya ve Marmara bölgelerinde çok bulunur. Gülen Kumru veya Türk Kumrusu Trakya ve Anadolu’daki parklarda, bahçelerde ve koruluklarda yaşarlar ve insanlarla iç içedirler.

Bir önceki yazımız olan KEKLİK başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

21 Aralık 2015 Saat : 12:41

KUMRU Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

Devamını oku:
UZUNBACAK
RAMAZANOĞULLARI
BALIKÇIL
MORATORYUM
KIZBÖCEKLERİ
İBRAHİM MÜTEFERRİKA (1674-1745)
Kapat