MİLLİ BAYRAMLARIMIZ


Millet olarak şan,  şeref   ve  gururla  her yıl andığımız ve kutladığımız Milli Bayramlarımız;  bu yüce Türk  Milleti’nin yok edilmek istendiği bir dönemi,  Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde  destansı bir mücadele  sonucunda  kapatan bu aziz milletin,  yeni den kurduğu  Türkiye Cumhuriyeti’nin  basamak  taşlarının konulduğu günlerin yıl dönümleridir.

Cumhuriyet  Birinci Dünya Savaşı sonunda, parçalanarak pay edilmek  istenen  bu  Türk  Vatanı;  Kurtuluş Savaşı ile istilacılardan temizlenmiş,  akabinde yeni ve Genç Türkiye Cumhuriyeti  kurulmuştur.  İşte yurdumuzun kurtarılması ve Cumhuriyetimizin kurulması aşamasında, her biri bir dönüm    noktasını  ifade eden ve  tarihe not düşürten günleri,  millet olarak her yıl kutluyoruz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı:  23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür.  1935 yılında çocuklara armağan edilen bu bayram,  1979 yılında UNESCO tarafından çocuk yılı ilan edilmiş ve ondan sonra da her yıl  kutlanarak , uluslar arası  bir şenliğe dönüşmüştür.

19 Mayıs  Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı:  Atatürk’ün   İstanbul’dan  deniz yolu ile hareket ederek,  19 Mayıs 1919 günü Samsun’da karaya çıktığı gün olup,  Kurtuluş  Savaşı’nın başlangıcı kabul edilir.

30 Ağustos Zafer Bayramı:   Kurtuluş Savaşı’nda, Büyük taarruzun son günündeki,   Başkumandanlık  Meydan  Savaşı’nın  yapıldığı,  30 Ağustos 1922 tarihinin yıl dönümüdür.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı:  29 Ekim 1923 tarihinde;  Türkiye Büyük Millet Meclisi,  1921 tarihli Anayasa’da değişiklik yaparak,  devletin yönetim şeklinin  ‘Cumhuriyet’  olduğunu  kabul  etti.  1925 yılından itibaren de Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Bir önceki yazımız olan BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (UN-United Nations) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

29 Ekim 2014 Saat : 7:13
  GENEL

MİLLİ BAYRAMLARIMIZ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

Devamını oku:
ALÜMİNYUM
VAN GOGH
ADNAN MENDERES (1899-1961)
MAKİ NEDİR?
TEPELİ DEVEKUŞU
YEDİ MEŞALECİLER
Kapat