ÖMER SEYFETTİN (1884-1920)


Öykü yazarı
Ömer Seyfettin; 1884 yılında Balıkesir’e bağlı Gönen ilçesinde doğdu. Gönen’de Mahalle Mektebi’nde okuduktan sonra, Mekteb-i Osmani ve 1896 yılında da Askeri Rüştiye’den mezun oldu. Aynı yıl, Edirne Askeri İdadisi’ni kaydolup, 1900 yılında buradan, 1903 yılında da Harp Okulu’ndan diploma aldı. İzmir’de Asteğmen olarak göreve başlayan yazar; 1909 yılında Üsteğmen olarak Selanik’e gönderildi.omer_seyfettin_essiz_bir_kalem

Balkan Savaşı’nda Yunanlılar’a esir düşerek, bir yıl esaret hayatı yaşadı. 1913 yılında İstanbul’a dönerek Bab-ı Ali Baskını’nda rol aldıktan sonra askeriyeden ayrıldı. Öğretmenlik ve yazarlık hayatına başlayan Ömer Seyfettin; 1914 yılında Kabataş Lisesi’nde başladığı öğretmenlik dönemi, 1920’deki ölümüne kadar devam etti. 1915 yılında Calibe Hanım’la yaptığı evlilikten bir kız çocuğu oldu, fakat kısa süren evliliği ayrılıkla sonuçlandı.
Ömer Seyfettin’in ilk yazısı, 1911 yılında Genç Kalemler Dergisi’nde yayınlandı. 1913 yılında Türk Sözü Dergisi’nde başyazarlığa başladı. Yazar; hikaye ve yazılarında, yabancı kelimeleri kullanmaktan kaçınmış, yalın ve sade bir Türkçe ile eserler yazmıştır. Kısa öykü yazarlarının öncülerindendir. Eserlerinde; Türklük ve Türkçe’yi temel almış, milli değerlere önem atfetmiş, Anadolu Halkı’nın deyim, fıkra ve masallarına geniş yer vermiştir. Kısa süren hayatında, edebiyatımıza önemli sayıda eser kazandırmıştır.

Eserlerinden Bazıları:
Hikayeler:
-Asılzadeler
-Aşk Dalgası
-Acıklı Bir Hikaye
-Akşam Sefası
-Başını Vermeyen Şehit
-Bahar ve Kelebekler
-Bir Vasiyetname
-Bomba
-Beyaz Lale
-Dalga
-Falaka
-Gizli Mabed
-Harem
-İlk Düşen Ak
-İlk Namaz
-Kaşağı
-Kızıl Elma
-Kurumuş Ağaçlar
-Kumrular
-Kurbağa Duası
-Memlekete Mektup
-Nokta
-Öpücüğün İlkel Biçimi
-Pamuk İpliği
-Pembe İncili Kaftan
-Tavuklar
-Teselli
-Uzun Ömer
-Üç Nasihat
-Velinimet
-Yiğit Çocuk
-Yüksek Ökçeler
-Yüzakı
-Zeytin Ekmek

Roman:
-Efruz Bey
-Yalnız Efe
-Ashab-ı Kehfimiz

Oyun:
-Mahçupluk İmtihanı

Şiir:
-Şiirler

19 Eylül 2013 Saat : 2:18

“ÖMER SEYFETTİN (1884-1920)” için 1 Yorum

  1. mroo kro dedi ki:

    ödevime yardımcı oldu
    🙂

ÖMER SEYFETTİN (1884-1920) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: