PENGUEN


Penguengillerden, Güney Yarımkürenin kutup bölgelerinde yaşayan tıknaz gövdeli, yüzgeç kanatlı ve perde ayaklı deniz kuşları (Spheniscus). Kanatları teleksiz olup, tüysü küçük pullarla kaplıdır ve balık yüzgecini andırır. Kara, koyu gri ve beyaz tüylü; kuyrukları kısadır. Bacakları, vücudun oldukça gerisinde olduğundan; gövdelerini dik tutarak yürürler.

Penguen Büyüklükleri 30-105 cm arasında değişen 17 kadar türü bilinmektedir. Soğuk bölgelerden uzaklaşıldıkça boyları küçülür. Türleri, başlarındaki renk tüyleriyle birbirlerinden ayrılırlar. Hem iyi bir yüzücü, hem de mükemmel dalıcıdırlar. Ayrıca,  karada badi badi yürümeleri ve buzlar üzerinde kaymaları da meşhurdur.
Vücutlarını örten sık tüyler ve deri altındaki kalın yağ tabakalarıyla, dondurucu soğuklara karşı dayanıklıdırlar. Vücut ısılarını ayarlayabilen bir sistemleri vardır. Bu sayede 40°C’lik vücut sıcaklığıyla,  -40°C’lik buzul soğukluğuna (80°C’lik ısı farkı) uyum sağlarlar.
Denizlerdeki balık ve kabuklularla beslenen penguenler, avlanmada çok başarılı olmadıklarından, her gün onlarca dalış yapmak zorunda kalırlar.
Penguenler, yalnız üreme mevsiminde, yumurtlamak için karaya çıkarlar. Bir arada ve yan yana yuvalar kurarak, binlerce bireyden oluşan kuluçka kolonileri oluştururlar. Yaptıkları yuvalara, dişi 2-3 yumurta bırakır. Bazı türler yuva yapmaz, bir yumurtayı ayaklarının üzerinde, kuluçka derisinin altında muhafaza ederek soğuktan korurlar. Yuvaya yumurtlayanlarda, erkek ve dişi sırayla kuluçkaya yatar. Kuluçka döneminde (yaklaşık 3-4 ay), genellikle beslenmezler ve ağırlıklarının yarısını kaybederler. Yumurtadan çıkan yavrulara, anne ve baba birlikte bakarlar.
İmparator penguen, Kral Penguen, Gözlüklü penguen, Küçük Penguen, Sakallı penguen, Tepeli penguen, mavi penguen en tanınmış türlerdir.
İmparator Penguen: Penguenlerin en iri türüdür. Dünyanın en güney kesimindeki buzullu alanlarda yaşar. Boyu 120 cm’ye, ağırlığı 50-60 kg’a kadar çıkar. Dişi tek yumurta yumurtlayarak, yumurtayı ayakları üstünde ve derisi altında muhafaza ederek kuluçka dönemini tamamlar.

Bir önceki yazımız olan PİRAYA (Piranha) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

16 Şubat 2016 Saat : 11:25

PENGUEN Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

Devamını oku:
TÜRKİYE’ye alarm!
MASONLUK
BALIKÇIL
HIDRELLEZ
NEDİM (1681-1730)
Yarasalar
Kapat