RENK KÖRLÜĞÜ


Renk Körlüğü
Belirli renkleri kısmen veya tamamen görememe, renklerdeki ton farklarını algılamamaya, seçememe hastalıklarının genel adı. Doğuştan olabileceği gibi, yaşa bağlı olarak; gözdeki saydamlığın kaybı nedeniyle de oluşabilir.

Renk Körlüğü  Gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasından kaynaklanır.  Ağ tabakanın rahatsızlığı, göz sinirlerinin yıpranması, diğer göz hastalıklarının etkisi ve kullanılan ilaçlar en önemli nedenleridir.
Göz hastalıkları arasında önemli bir yer tutan renk körlüğü, kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülür.  Tam renk körlüğünde, hasta bütün renkleri siyah ve beyaz olarak görür. Bu tür, retinadaki koni hücrelerinin hiç olmamasından kaynaklanır ve nadir görülen bir renk körlüğüdür.  Bir pigmentin eksikliğine bağlı olan ve daha sık görülen iki renk görmede, yeşil-kırmızı veya mavi-sarı renkleri algılanır.  Diğer bir türde ise, hasta bütün renkleri  gördüğü halde; bazı renkleri ayıramaz.  Daha hafif olarak değerlendirilen başka tür bir renk körlüğünde de, hasta renkleri gördüğü halde; renklerdeki ton farklarını algılayamaz.
Bir çok hasta, renk körü olduğunun farkında bile değildir. Teşhis için, renkli harf ve rakamlardan oluşan tablolar kullanılır.
Kalıtsal olan renk körlüğünün tedavisi henüz bulunamamıştır. Diğer göz hastalıklarına bağlı olarak gelişen veya görme sinirlerinin zayıflamasından kaynaklanan rahatsızlıklarda kısmi tedavi ile ilerlemenin durdurulmasına yönelik tedaviler uygulanır.

Bir önceki yazımız olan RAVZA-İ MUTAHHARA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

9 Ağustos 2015 Saat : 9:08

RENK KÖRLÜĞÜ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed
Devamını oku:
MUHARREM AYI
PUMA
KAN PLAZMASI
NAÎMÂ
ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI (1703-1780)
ZATÜRRE
Kapat