ŞAMANİZM


Eskiden Kuzey-Doğu Sibirya’da ve Moğolistan’ın  kuzeyinde yaşamış Türk Boyları’nın ve Altay-Yenisey’de bugün yaşayan bazı Türk topluluklarının dini. Önceleri yıldızlar, güneş, ay ve diğer bazı nesneler kutsal sayılır ve tapınılırdı.

Şamanizm Zaman içerisinde bazı değişikliklerle Şamanilik ortaya çıktı. Bu kapsamda  eski dinlerden biri olan Şamanizm sihir, büyü, put, fetiş gibi öğeler üzerine kurulmuş olup;  bu dine göre evren yer, gök ve yer altı katlarından oluşmuştur. Bu katmanlardan gök iyi ruhların, yer altı kötü ruhların, yerde insanların oturduğu kısımlardır.  Şamanizmde en yüksek din adamına da şaman denilir. Türklerin İslâmiyet’i kabulü sonrası Şamanizm inancı azalmış olup, bazı kısmi topluluklar arasında sürmektedir.
Şaman: Şamanizm’de din adamına verilen ad. Şamanlar din adamlığıyla birlikte hekimlik ya da kahinlik niteliklerine da sahip sayılırlardı. Önceleri ‘Kam’ denilen şamanlar, çeşitli müzik aletleri eşliğinde şarkı söyleyip gösteri yaparlar ve ruhlarla ilişki kurduklarına inanırlardı.  Bu törenlerde şaman cezbeye kapılarak kendinden geçer ve güya ruhlar dünyasına karışır. Ayrıca hastaları iyileştirmek, gelecekle ilgili haberleri vermek, kişisel ve toplumsal sorunları çözmek şamanların işidir.  Bunlardan iyi ruhlarla ilişki kuranlara ‘ak şaman; kötü ruhlarla irtibat kuranlara da ‘kara şaman’ denir. Şamanların boylarına ve yörelerine göre, kendilerine özgü bir kılıkları vardır.  Genel olarak bir hayvanın kılığına girerler. Şamanlık babadan oğula geçer.

3 Eylül 2015 Saat : 4:00
  NEDİR

ŞAMANİZM Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: