SAMİHA AYVERDİ (1905-1993)


Cumhuriyet Dönemi Yazarlarından, Mutasavvıf, Düşünür
Osmanlı subayı İsmail Hakkı Bey ve Fatma Meliha Hanım’ın kızı olarak 1905 yılında, İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Şehzadebaşı semtinde geçti, ilk tahsilini mahalle mektebinde yaptı;

daha sonra Süleymaniye Kız Numune Mektebi’ni bitirdi. O’nun fikri, ahlâki ve dini yönlerden gelişimini sağlayan asıl etken ise ailesi ve yetiştiği kültürlü çevre ortamı oldu. Edebiyat, tarih, felsefe gibi konularda özel dersler aldı, Fransızca öğrendi. Aynı zamanda keman çaldı, güzel sanatlarla da ilgilendi. Küçük yaşlardan itibaren yetişme tarzına, 1920’li  yıllarda Rıfâilik Tarikatına girip, dergâhın şeyhi Kenan Rifâi’ye tabi olması da eklenince; ruhi ve fikri altyapısındaki yönelişler iyice netleşti.
Araştırma ve incelemelerini yoğunlaştıran Samiha Ayverdi, doğu edebiyatı ve İslâmi kaynakları araştırdı, okudu. Geleneksel İslâm edebiyatçıları ve düşünürlerinin eserlerini tetkik ederken, batıya da ilgisiz kalmadı; sürekli takip edip inceledi. Bu kadar birikimin üstüne, eserlerinin kaleme alınma zamanı gelmişti. İlk eseri Aşk Budur romanı 1938’de yayınladı, ardından diğerleri de gelmeye başladı ve büyük ilgi gördü. İlki Büyük Doğu Mecmuası’nda başlayan yazıları zaman içinde, çeşitli dergi ve gazetelerde devam etti. Yazarlığının yanında, sosyal çalışmalarda da bulundu. Kubbealtı Kültür ve Sanat Akademisi’nin kurucuları arasında yer aldı, yayınlanan derginin daimi yazarlığını yaptı. Fetih Cemiyeti, Türk Ev Kadınları Derneği gibi ictimai kuruluşlarda faaliyet gösterdi. Gençlerin fikir ve maneviyatlarının geliştirilmesi yolunda çabaları oldu. 22 Mart 1993’te vefat etti, Merkez Efendi Camii avlusunda defnedildi.
Mimar ve mimarlık tarihi araştırmacısı Ekrem Hakkı Ayverdi’nin de kardeşi olan Samiha Ayverdi, Türk-İslâm düşünce sistemini öne alan bir münevver ve mütefekkirdir. Öncelikli alanı roman olmakla birlikte hikâye, makale, mensur şiir, tarih, anı, deneme gibi konularda da eserler yazmıştır. Tarih ve İstanbul’un öne çıktığı çoğu eserinde, tasavvufi düşünceleri de yerini almıştır.
Eserlerinden Bazıları
Romanlar:
-Aşk Budur
-Batmayan Gün
-Ateş Ağacı
-İnsan ve Şeytan
-Yaşayan Ölü
-Son Menzil
-Yolcum Nereye Gidiyorsun
-Mesih Paşa İmamı
Diğer Alanlardaki Eserleri:
-Yusufçuk
-İbrahim Paşa Konağı
-Bir Dünyadan Bir Dünyaya
-Hatıralarla Başbaşa
-Rahmet Kapısı
-Hancı
-Dile Gelen Taş
-Hey Gidi Günler Hey
-Küplücedeki Köşk
-Ah Tuna Vah Tuna
-Ne İdik Ne Olduk
-Bağ Bozumu
-Ratibe
-Ezeli Dostlar
-İki Aşina
-Mabedde Bir Gece
-Milli Kültür ve Maarif Davamız
-Rahmet Kapısı
-Boğaziçinde Tarih
-Türk Tarihinde Osmanlı Asırları
-Türk-Rus Münasebetleri ve Muharebeleri
-Türkiye’nin Ermeni Meselesi
-Edebi ve Manevi Dünyasında Fatih
-Misyonerlik Karşısında Türkiye
-Kenan Rıfai ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık
-Dost
-Âbide Şahsiyetler
-Yeryüzünde Birkaç Adım
-Mektuplardan Gelen Ses

Bir önceki yazımız olan RIZA NUR (1879-1942) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

22 Nisan 2017 Saat : 8:37

SAMİHA AYVERDİ (1905-1993) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

merak nedir? Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

Devamını oku:
KABAKULAK
FEVZİ ÇAKMAK (1876-1950)
TAVUK
ULUĞ BEY (1393-1449)
KOYUN
PLATİN
Kapat