VAN GOGH


Ünlü  ressam

Hollanda’nın Brabant eyaletinde Groot Zundert kasabasında 1852 yılında doğdu. Babası rahip olan ressamküçük yaştayken tablo ticaretiyle uğraşan bir firmada çalıştı. 1876 sanat öğretmenliği ve rahiplik yaptı. 1877-78 senelerinde Amsterdam’da ihtisas yaptıktan sonra maden işçileri arasında rahipliğe devam etti.1880 senesinde resim dalında ihtisas görmek için Brüksel’e gitti.
Tadao-Cern-Van-Gogh-Photograph-1
Bir ara ağabeyinin daveti üzerine Paris’e gitti. Burada kaldığı süre içerisinde empresyonist ve neoempresyonist ressamların tesiri altında kaldı. Şöhretinin temeli olan resimlerini burada yapmaya başladı. Resimlerinde  kullandığı renkler giderek  daha aydınlık olmuş ve en bariz  özelliği olan güneş sarıları tablolarında yer almaya başlamıştır. 1888 yılında Paristen  Arles’e taşınmış ve burada düşmüş olduğu bunalım yüzünden sol kulağının bir  kısmını kestirmiştir. 1889  senesinde bir akıl hastanesine yatırılmış ve bir yıl sonra intihar etmiştir.

 

Van Gogh resimlerinde genellikle kır manzaralarını  ve köy hayatını işliyordu. Rahiplik  yıllarında yaptığı  “Patates Yiyenler, dokumacı,  Tanguyun portresi, Hapishane  ile Arles ‘te yaptığı Köylü Kızı, Odacı,  Rolin tabloları en meşhurlarıdır.

 

 

GALERİ

PATATES YİYENLER

PATATES YİYENLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

800px-Vincent_Willem_van_Gogh_129

natürmort

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ayçiçekleri

ayçiçekleri

 

 

 

26 Kasım 2013 Saat : 11:30

VAN GOGH Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: