VESVESE

Etiketler:

VESVESE
Vesvese Adamın biri, geceleri devamlı Allah’ı zikrederdi. Bütün gecesi zikir içinde geçerdi. Zikir kalbine yerleşmiş, gönlüne çok büyük bir tat vermişti. Bir gün şeytan bu adama yaklaştı ve ona:
“Böyle devamlı Allah’ı zikretmen ne zamana kadar sürecek? Sen gece gündüz Allah diyorsun, peki bir kere olsun Allah da sana: “Buyur kulum.” dedi mi? Zikrinin karşılığını aldın mı? Madem sana bir karşılık… verilmiyor, sen bu kötü halinle ve kara yüzünle ne zamana kadar Allah diyeceksin?” diye vesvese verdi.
Bu vesvese adama tesir etti. Kalbi karıştı. Onu gerçek zannetti. “Demek ben Allah’ı zikretmeye lâyık bir kul değilim, bana karşılık verilmiyor.” diyerek zikri bıraktı ve uyudu.
Gece rüyasında Hızır Aleyhisselâmı gördü. Hz. Hızır ona:
– Allah’ı zikretmeyi niçin terkettin? Zikirden niçin pişmanlık duydun? diye sordu.
Adam: –
Ben sürekli Allah, Allah diye zikrettim; fakat bir gün olsun Allah’tan “buyur kulum’’ diye bir karşılık duymadım. Ben bu işe lâyık olmadığımdan ve Allah’ın kapısından kovulmaktan korkuyorum, dedi.
O zaman Hz. Hızır, adamı şöyle uyardı: –
Senin “Allah, Allah” demen, O’nun “buyur kulum” demesidir. O seni zikretmese, sen O’nu hiç zikredemezdin. Senin O’na kavuşma arzusu ile amel edip çırpınman, O’nun tarafından sana verilmiş bir cezbedir. O seni sevmese Kendi yolunda koşturmazdı. Senin Allah’tan korkun ve O’na duyduğun aşk, O’nun sana lütfudur. Senin her “Yarabbi” diye inleyişinde O da sana yönelir, seni dinler ve karşılık verir. Sen başına gelen bir dert içinde Allah diyorsan, O sana Kendisini zikrettirmek için bu derdi vermiştir. Gaye seni Kendisi ile meşgul etmektir. Korkma, Allah de. Zikre ve duaya devam et. Hiçbir zikir ve dua karşılıksız kalmaz. Zerre kadar bir amel dahi zayi olmaz. Allah’ı zikrettiren dert, O’nu unutturan maldan ve sıhhatten daha hayırlıdır.
Ey Rabbim! Kötülük edene iyilik etmeyi öğret bana. Dualarımı da temiz tut! Hiç kimseye benden bir kötülük ulaştırma. Sana lâyık olmaktan gayrı bir duam olmasın. Bütün dualarım Senden yana olsun.
Amin
22 Ocak 2013 Saat : 12:31
  İSLAM

VESVESE Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: