YENİ DOĞAN BEBEKLER FİZİKSEL GELİŞİMİ


YENİ DOĞAN BEBEKLER FİZİKSEL GELİŞİMİ

Bebekler dünyaya geldiklerinde yaşamak için gerekli tüm özelliklerle donatılmıştırlar Doğumdan hemen sonra normal bir bebek kol ve bacaklarını oynatarak ağlamaya başlar.
Bu ağlaması ile meydana gelen davranışı ilk nefes alması yeni akciğer solunumuna başlamasıdır. Bu da artık anneden ayrıldığını ve kendi kendine yaşam mücadelesine başladığının bir göstergesidir.

mth

 

 

  • Yeni doğan bebeklerin genel görünümü cilt renginin mavimsi mor daha sonra pembeye döndüğünü göreceksiniz. Cinsel organlarında şişkinlik gözlemlenebilir. Aynı şekilde yüzde şişkinlik çene ve burunda basıklık yassılaşmış bir görünüm beklenebilir. Fakat bu görünüm doğumdan kaynaklanmakta olduğu için geçici ve kısa sürelidir.

 

  • Yeni doğan bebeklerde kas kontrolü zayıftır. Çünkü henüz kas yapısı yeterince gelişmemiştir. Kol kasları bacak kaslarına oranla oldukça güçlüdür. Bazı kemikler yeterince sertleşmemiş henüz kıkırdak yapıya sahip olmakla birlikte iskeletin bazı bölümlerinde sertleşmiş bir yapıya rastlanır. Büyümeyle birlikte kıkırdak yapılar sertleşmeye başlayacaktır.

 

  • Zamanında doğan bebekler ortalama 3200 kg dır. Ancak 2.5 ve 3,8 kg arasında değişiklik gösterir. ilk ayda bebeğin ortalama kilosu 4,2-4,5 ulaşması beklenir. Yeni doğan bebeğin ortalama boy uzunluğu 50-52 cm, ilk ayın sonunda bebeğin boyunda 2-3 cm artış beklenir.

 

  • Yeni doğan bebekler günün büyük bölümünü uyuyarak geçirirler. Bebekler günde 16-18 saat uyuyarak %80 uykuda geçirirler. Gece gündüz farkını bilmez.(Anneler için çok sıkıntılı bir dönemdir)

 

SAM_0250MM

  • Bebeklerin en sık ağlama sebebi açlıktır Bebek aç olduğunda onu sadece süt susturabilir.

 

  • Bebeklerin bileklerinde, ellerinde, dirseklerinde ve ayaklarındaki cilt kolaylıkla soyulur. 

 

  • Özellikle miad geçmesiyle doğmuş bebeklerde bu durum daha da belirgindir. Bu tamamen normal bir durumdur ve tedavi gerektirmez

 

  • Bebeğinizin göbek kordonu mavi-beyaz renkli bir yapıdır. Kesildikten sonra geriye 4-5 santimetrelik bir kısmı kalır. Doğumdan hemen sonra enfeksiyonu engellemek için damlatılan antiseptik ve/veya antibiotik rengi bulaşmış olabilir. Kesilen kordon bir ile üç hafta arası bir zamanda kurur, rengi koyulaşır, ufalır ve kendiliğinden düşer. Bebeğinizin kordonunu temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Üzerine bebeğinizin tulumu ya da bezi gelmemelidir.

 

  • Yenidoğan bebeğin bulunduğu ortamın ısısı nasıl olmalıdır?Yenidoğan bebeğin bulunduğu ortamın ısısı 22 – 23C olmadır. 24 C’den fazla ısı bebeğin aktivitesinin azalmasına, çok uyumasına ve emmemesine neden olur.

 

  • Bebeğin yeterli beslendiği nasıl anlaşılır?Bebeğin günde 25 – 30 gram alması bize iyi beslendiğini gösterir. Bebekler ilk günlerde %5 – 10 kilo kaybedebilirler. Bundan daha fazla kilo kaybı değerlendirilmelidir. Çok ağlama veya çok uyuma beslenme kriteri değildir.
2 Ekim 2013 Saat : 3:09

YENİ DOĞAN BEBEKLER FİZİKSEL GELİŞİMİ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: