ZÜRAFA


Çok uzun boynu, kısa gövdesi, lekeli postuyla dikkat çeken ve karada yaşayan memelilerin en uzun boylusu olan hayvan. Afrika’da, sahranın güneyinde kalan geniş çayırlı alanlarında sürüler halinde yaşayan zürafaların başları küçük ve dar, koyu renkli gözleri iri, uzun kulakları ise oynaktır.Kulakları arasında bir veya iki çift çok kısa boynuzları

Zürafa

ve istediği zaman açıp kapatabileceği burun delikleri vardır.  Sert ve kıllı dudakları hareketli, dili uzundur. Başından sırtına kadar uzanan yelesi kısa tüylerden oluşur.  Çok uzun olan boyunları, diğer memeliler gibi yedi omurdan oluşmuştur. Sarımtrak renkli vücudunda çizgilerle bölünmüş koyu lekeler vardır. Kuyruğunun ucu uzun püsküllü, ayak toynakları iki parçalıdır. Ön ve arka bacakları arasında, önemli bir uzunluk farkı olmamasına rağmen; gövdelerinin ön kısmındaki büyüklük nedeniyle, sırtları geriye doğru alçalır. Yetişkin bir erkek zürafanın tırnaktan tepeye kadar yüksekliği 5-5,5 metre, ağırlığı ise 2 ton civarındadır. Dişileri biraz daha kısa ve hafiftir.
Duyu organları çok gelişmiş olan, mahzun bakışlı bu hayvanlar; uzun boyunları nedeniyle, ağaçların üst dallarındaki yaprak ve filizleri kolaylıkla yiyebilirler.
45-50 cm’yi bulan dilleri ile,  dikenli bitkilerin küçük yapraklarını bile kolayca koparabilirler.  Akasya ve mimoza gibi ağaç yaprakları sevdikleri gıdalardır. Çalı ve ot yedikleri de olur.  Susuz kalmaya uzun süre dayanabilen zürafalar, su içecekleri zaman ön bacaklarını iki yana açarak boynunu aşağı eğer ve suyu içer.  Bu esnada boyun damarlarındaki kapakçıklar, başa aşırı kan akışımı engeller.
Renk ve desenleri bölgelere göre değişen zürafaların derileri çok değerlidir. Çok iyi bir koşucu olan zürafalar sürüler halinde yaşarlar. En büyük düşmanları insanlar ve aslanlardır.   Dişi zürafalar, 15 ay gebelikten sonra, 1 veya birkaç yavru doğururlar.  Yeni doğan yavru, 2-3 gün içinde annesinin ardından koşabilecek hale gelir.
Lekeli ve Ağlı olmak üzere başlıca iki türü bulunan zürafalar, Güüney Afrika, Somali, Angola, Batı Afrika, Uganda zürafaları gibi türler olarak da ayrılmaktadır.

22 Aralık 2015 Saat : 6:08

ZÜRAFA Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bizi takip edin

 Son Yazılar FriendFeed

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: